Kadınların Yaşam Kalitesini Arttıran Testler

Kadınların Yaşam Kalitesini Arttıran Testler

Pek çok hastalık erken tanı ve düzenli sağlık kontrolleri sayesinde engellenebiliyor. Bunun için kadınların her yaşta sağlıklarını korumak ya da var olabilecek problemlerin önüne geçebilmek için yaşamsal önem taşıyan test ve tetkikleri yaptırması gerekiyor.

40 yaş altı ve herhangi bir şikayeti olmayan kadınlar

  • İlk olarak kan grubunu öğrenmeli
  • Hepatit B ve C için testler düzenli olarak yaptırmalı
  • Yılda bir kez dahiliye muayenesi olmalı
  • Sağlık kontrolleri düzenli olmalı, aksatılmamalıdır.

Bu testleri mutlaka yaptırın

Açlık kan şekeri, kolesterol, kan yağlarının durumunun değerlendirilmesi için trigliserid ölçümü, böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri, tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesi, kan sayımı, tam idrar tahlili, akciğer grafisi, istirahat EKG’si, mide-bağırsak sistemi ve karın organlarını değerlendirmek için tüm batın ultrasonografisi yapılması gereken testlerdir.

Erken teşhis için testler önemli

18 yaşını aşmış ve aktif cinsel yaşamı olan her kadın yılda bir kez düzenli olarak “pap smear testi” yaptırmalıdır. Bu test sayesinde rahim ağzı kanseri, çok erken safhada teşhis edilebilmektedir. Her ay adet bitiminde kendi kendini elle meme muayenesi, 40 yaşına kadar 3 yılda bir doktor muayenesi ve gerekirse meme ultrasonografisi meme kanserinden korunmada yardımcı olacaktır.

40 yaş üstü kadınlar…

40 yaş üstü kadınlar tüm bu incelemelere ek olarak, kendisi için yaşamsal önem taşıyan bazı testler yaptırmalıdır. 40’lı yaşlardan sonra görülen gut hastalığının teşhisi için kanda ürik asit ve özellikle menopoz sonrasında kalsiyum değerlendirilmesi için de kan elektrolitlerine (sodyum, potasyum, kalsiyum) bakılması gerekir. Mide ve bağırsak sisteminin değerlendirilmesi için 40 yaşından 50 yaşına kadar her 5 yılda bir; 50 yaşından sonra her 3 yılda bir gastroskopi ve kolonoskopi yaptırılmalıdır.

Ailesinde meme kanseri bulunan kişilere 35 yaşından itibaren her yıl doktor tarafından meme muayenesi yapılmalıdır. 40 yaşından sonra ise her yıl mamografi çekilmesi önerilir. Böyle bir genetik yatkınlığı olmayan kadınlara ise 40 yaşından itibaren her yıl doktor tarafından meme muayenesi yapılması ve 50 yaşına kadar 2 yılda bir; 50 yaşından sonra her yıl mamografik inceleme önerilir. Menopoza girene kadar en az bir kez ve bu dönemden sonra da mutlaka belli aralıklarla kemik yoğunluğu ölçülmelidir. Menopozdan sonraki ilk 5 yıl içinde kemik erimesi fazla olabileceğinden bu süreçte genellikle 2 yılda bir ölçüm önerilmektedir. Her yıl göz muayenelerini de ihmal etmemelidirler.

” Modern ve Konforlu Yöntemle Endeskopi Yaptırın ”

Uyutulmadan yapılan endoskopi işleminde hastaların yalnızca boğaz bölgelerine uyuşturucu bir sprey sıkılır ve endoskopi işlemi yapılır. Hasta uyutulmadığından dolayı tüm bu sürecin farkındadır ve hastanın heyecan veya korkudan yapacağı bir hata daha büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bu süreçte, endoskopi işlemi devam ederken hastalardan endoskop gırtlak bölgesinden geçtiği sırada yutkunması istenmektedir. Yutkunma ve endoskopun geçme süreci tam olarak denk düşmediği durumlarda bu işlem sürekli tekrar edilmektedir. Bu durum uyutulmadan endoskopi yapıldığı durumlarda boğaz ağrısına da sebep verebilir. Fakat Avrupa Cerrahi’de uyutularak yapılan endoskopi işleminde ise hastalar endoskopi sırasında hiçbir şey fark etmez. Uyuyan hastaların sağladığı rahat çalışma sayesinde endoskopi işlemini yapan uzman hekimimiz hiçbir sorun yaşamadan bu işlemi tamamlar.