Kolonoskopi işlemi sonrası neler hissedilir?

Kolonoskopi işlemi sonrası neler hissedilir?

İşlemden sonra bazı çocuklarda karında şişkinlik ve rahatsızlık hissedilebilir. Bu durum işlem sırasında bağırsaklara verilen havadan kaynaklanmaktadır.

Belirtilen yakınmaların dışında aşağıdakilerden bir veya daha fazlasının gelişmesi durumunda ise zaman kaybetmeden doktorunuza haber vererek hastaneye başvurun;

Ateş yükselmesi

Baş dönmesi, nefes darlığı veya bayılma hissi

Karında keskin ağrılar veya şiddetli kusma

Makattan kanama olması veya dışkıda belirgin kan görülmesi (kanama yakınması ile kolonoskopi yapılan hastalar dışında)

Kolonoskopi sırasında bazı sakinleştirici ilaçlar verilir. Buna bağlı olarak o gün araba kullanmamak veya işlem sonrası yalnız olmamak gerekir. İşlem sonrası yorgunluk hissedilir, refleksler uzar, sağlıklı karar verme güdüsü baskılanır. Bu nedenle birisinin eşlik etmesi en doğru olanıdır. İşlem sonrası iyice uyanana kadar, ünitede gözlem altında bir süre daha kalmak gerekir.

” Modern ve Konforlu Yöntemle Endeskopi Yaptırın ”

Uyutulmadan yapılan endoskopi işleminde hastaların yalnızca boğaz bölgelerine uyuşturucu bir sprey sıkılır ve endoskopi işlemi yapılır. Hasta uyutulmadığından dolayı tüm bu sürecin farkındadır ve hastanın heyecan veya korkudan yapacağı bir hata daha büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bu süreçte, endoskopi işlemi devam ederken hastalardan endoskop gırtlak bölgesinden geçtiği sırada yutkunması istenmektedir. Yutkunma ve endoskopun geçme süreci tam olarak denk düşmediği durumlarda bu işlem sürekli tekrar edilmektedir. Bu durum uyutulmadan endoskopi yapıldığı durumlarda boğaz ağrısına da sebep verebilir. Fakat Avrupa Cerrahi’de uyutularak yapılan endoskopi işleminde ise hastalar endoskopi sırasında hiçbir şey fark etmez. Uyuyan hastaların sağladığı rahat çalışma sayesinde endoskopi işlemini yapan uzman hekimimiz hiçbir sorun yaşamadan bu işlemi tamamlar.