Endoskopi sonrası neler olabilir?

Endoskopi sonrası neler olabilir?

İşlemden sonra bazı hastalarda geçici ses kısıklığı, yutma güçlüğü, hafif boğaz ağrısı ve karında şişkinlik, bulantı hissedebilir. Bu şişkinlik hissi ve bulantı işlem sırasında mideye verilen havadan kaynaklanmaktadır.

Aşağıdakilerden bir veya daha fazlasının gelişmesi durumunda ise zaman kaybetmeden doktorunuza haber vererek, hastaneye başvurun;

  • Ateş yükselmesi
  • Yutma güçlüğü, ağrılı yutma
  • Baş dönmesi, nefes darlığı veya bayılma hissi
  • Boğaz, göğüs ve midede keskin ağrı, yanma veya şiddetli kusma

” Modern ve Konforlu Yöntemle Endeskopi Yaptırın ”

Uyutulmadan yapılan endoskopi işleminde hastaların yalnızca boğaz bölgelerine uyuşturucu bir sprey sıkılır ve endoskopi işlemi yapılır. Hasta uyutulmadığından dolayı tüm bu sürecin farkındadır ve hastanın heyecan veya korkudan yapacağı bir hata daha büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bu süreçte, endoskopi işlemi devam ederken hastalardan endoskop gırtlak bölgesinden geçtiği sırada yutkunması istenmektedir. Yutkunma ve endoskopun geçme süreci tam olarak denk düşmediği durumlarda bu işlem sürekli tekrar edilmektedir. Bu durum uyutulmadan endoskopi yapıldığı durumlarda boğaz ağrısına da sebep verebilir. Fakat Avrupa Cerrahi’de uyutularak yapılan endoskopi işleminde ise hastalar endoskopi sırasında hiçbir şey fark etmez. Uyuyan hastaların sağladığı rahat çalışma sayesinde endoskopi işlemini yapan uzman hekimimiz hiçbir sorun yaşamadan bu işlemi tamamlar.