Kolonoskopi yerine başka hangi işlem yaptırılabilir?

Kolonoskopi yerine başka hangi işlem yaptırılabilir?

Kolonoskopiye tam bir alternatif olmamakla birlikte diğer yöntemler aşağıda sıralanmıştır.

Baryumlu Kolon Grafisi: Müshil ile boşaltılan bağırsaklar anüs yolu ile baryum içeren bir maddeyle doldurulur. Hastanın birkaç poz röntgeni alınır. Daha sonra hasta baryum içeren bu sıvıyı boşaltır ve anüs yolu ile hava verilerek bağırsaklar şişirilir. Tekrar birkaç poz röntgen çekilir. Bağırsağın son kısmı olan rektumdaki patolojiler bu yöntemle çok iyi değerlendirilemiyebilir.

Sanal Kolonoskopi: Müshil ile boşaltılan bağırsaklara anüs yoluyla bir miktar hava verilir ve bağırsaklar şişirilir. Bilgisayarlı tomografi ile hasta karın bölgesinin çekimleri yapılır. Daha sonra bilgisayar tarafından sanal olarak oluşturulan bağırsak içinin görüntüleri incelenir.  Yöntemin başarılı olabilmesi için kullanılan cihazın teknolojik olarak iyi, radyoloji uzmanının bu konuda deneyimli ve bağırsak içinin mutlak olarak dışkıdan arındırılmış olması gerekir. Bağırsak içindeki dışkı parçalarının polip zannedilmesi mümkündür.

Yukardaki her iki yöntemde de X ışınları (röntgen) kullanılır. Bu yollarla bağırsak içinde anormal bir durum saptanırsa hastanın başka bir gün bağırsağını tekrar müshil ile boşaltması, kolonoskopi yapılması ve saptanan soruna yönelik girişim (polip alma, biopsi) gerekecektir.

” Modern ve Konforlu Yöntemle Endeskopi Yaptırın ”

Uyutulmadan yapılan endoskopi işleminde hastaların yalnızca boğaz bölgelerine uyuşturucu bir sprey sıkılır ve endoskopi işlemi yapılır. Hasta uyutulmadığından dolayı tüm bu sürecin farkındadır ve hastanın heyecan veya korkudan yapacağı bir hata daha büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bu süreçte, endoskopi işlemi devam ederken hastalardan endoskop gırtlak bölgesinden geçtiği sırada yutkunması istenmektedir. Yutkunma ve endoskopun geçme süreci tam olarak denk düşmediği durumlarda bu işlem sürekli tekrar edilmektedir. Bu durum uyutulmadan endoskopi yapıldığı durumlarda boğaz ağrısına da sebep verebilir. Fakat Avrupa Cerrahi’de uyutularak yapılan endoskopi işleminde ise hastalar endoskopi sırasında hiçbir şey fark etmez. Uyuyan hastaların sağladığı rahat çalışma sayesinde endoskopi işlemini yapan uzman hekimimiz hiçbir sorun yaşamadan bu işlemi tamamlar.