Gastroskopi zararlı mıdır?

Gastroskopi zararlı mıdır?

Bu inceleme oldukça emniyetli bir tetkik olmakla birlikte, bu işleme bağlı çok ender olarak kanama (1.000’de 1,8), mide bağırsak delinmesi (10.000’de 9), ölüm (10.000’de 6) riski bildirilmiştir. Nadir olarak işlem dişlere zarar verebilir.

Yemek borusu, mide ve ya oniki parmak bağırsağı duvarında yırtık oluşması (perforasyon). Bu durum çok nadirdir ve cerrahi müdahale gerekebilir.

Biyopsi alınan yerde veya bağırsakta kitle (polip) saptanıp işlem sırasında çıkarılanlarda (polipektomi) düşük oranda (%1-2) kanama ve antibiyotik tedavisi ile tedavi edilmesi gereken enfeksiyon (%4) görülebilir. Bu genellikle az miktardadır ve genellikle endoskopla durdurulur. Nadiren kanamayı durdurmak için cerrahi gerekebilir. Bu istenmeyen etkilerin görülmesi durumunda çocuğunuzun hastanede yatırılarak tedavisi gerekebilir.

Akciğer enfeksiyonu sık değildir ve genellikle akciğere kusmuk kaçması sonucu oluşur.

Mide içindeki gıda artıkları, sekresyon gibi görüntüyü maskeleyebilen sebeplere bağlı olarak hastalığa ait bozukluk ya da hastalığın atlanması gibi oldukça nadir bir olasılık da mevcuttur.

Diğer olası riskler sakinleştirme amacıyla kullanılan ilaçlara karşı alerji gelişmesi ve akciğer veya kalple ilişkili hastalık riskleridir.

” Modern ve Konforlu Yöntemle Endeskopi Yaptırın ”

Uyutulmadan yapılan endoskopi işleminde hastaların yalnızca boğaz bölgelerine uyuşturucu bir sprey sıkılır ve endoskopi işlemi yapılır. Hasta uyutulmadığından dolayı tüm bu sürecin farkındadır ve hastanın heyecan veya korkudan yapacağı bir hata daha büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bu süreçte, endoskopi işlemi devam ederken hastalardan endoskop gırtlak bölgesinden geçtiği sırada yutkunması istenmektedir. Yutkunma ve endoskopun geçme süreci tam olarak denk düşmediği durumlarda bu işlem sürekli tekrar edilmektedir. Bu durum uyutulmadan endoskopi yapıldığı durumlarda boğaz ağrısına da sebep verebilir. Fakat Avrupa Cerrahi’de uyutularak yapılan endoskopi işleminde ise hastalar endoskopi sırasında hiçbir şey fark etmez. Uyuyan hastaların sağladığı rahat çalışma sayesinde endoskopi işlemini yapan uzman hekimimiz hiçbir sorun yaşamadan bu işlemi tamamlar.