Kolonokopi zararlı mıdır?

Kolonokopi zararlı mıdır?

Bu işlem esnasında şu riskler devamlı mevcuttur:

Kalın bağırsak delinebilir (10.000’de 1-5). Bu durumda kalın bağırsak içeriği karın içerisine kaçacaktır.

Bu risk polip(ler)in çıkartılması ile daha da artmaktadır. Bu risk, çıkartılan polip(ler)in büyüklüğü ile direkt orantılıdır. Bu durumun tedavisinde kalın bağırsağı boş tutmak için midenize bir tüp konulması gerekir, damardan sıvı-besin ve antibiyotikler verilmesi gerekir ve acil ameliyat gerekebilir. Bu da hastanede uzun süre yatışı gerektiren bir durum ortaya çıkarabilir.

Polip(ler)in çıkartılması ve/veya kalın bağırsak biyopsisi sonrası kanama olabilir. Bunun nedeni kalın bağırsak duvarındaki damarların zarar görmesidir. Bu risk, çıkartılan polip(ler)in büyüklüğü ile direkt orantılıdır. Ayrıca, kanama hemen işlemden sonra olmayacağı gibi 12 gün içerisinde gelişebilir. Kanama genellikle daha ileri tedavi gerektirmeden durmaktadır. Kanamayı durdurmak için ikinci bir kolonoskopi gerekebilir.

Elde olmayan bazı nedenlerle ve kalın bağırsaktaki hastalıklar nedeni ile işlem tamamlanamayabilir. İşlem tamamlanmadığı için polipler ve hatta kanser gibi ciddi hastalıkların tanısı konulamayabilir. İşlem tamamlansa bile, polip ve kanser tanısı konulamayabilir.

İşlemden sonra bir-iki gün daha karın ağrısı ve karında şişlik olabilir. Ağrı kesiciler ile bu tedavi edilebilirse de genellikle kendiliğinden geçmektedir.

Nadiren, işlem esnasında kanda oksijen düşüklüğü, tansiyon düşüklüğü, yüksek kalp hızı ve işlem esnasında olabilecek kusma ile akciğere mide içeriğinin kaçması sonucu Pnömoni gibi bazı kalp ve akciğer problemleri oluşabilmektedir. Sağlıklı bireylerde bir kaç gün süren sersemlik hali görülebilir. İşlem esnasında beklenmedik bir olay olması durumunda işlem sonlandırılmaktadır. Nadiren, sakinleştirici (sedasyon) ilaçların etkilerini ortadan kaldıracak başka ilaç uygulaması gerekebilir ve en kötü ihtimalle de hayat kurtarıcı müdahaleler (kalp masajı, suni solunum gibi) gerekebilir.

Kolonoskopi işlemine bağlı komplikasyonlar nedeni ile ölüm oldukça nadir görülen bir durumdur.

” Modern ve Konforlu Yöntemle Endeskopi Yaptırın ”

Uyutulmadan yapılan endoskopi işleminde hastaların yalnızca boğaz bölgelerine uyuşturucu bir sprey sıkılır ve endoskopi işlemi yapılır. Hasta uyutulmadığından dolayı tüm bu sürecin farkındadır ve hastanın heyecan veya korkudan yapacağı bir hata daha büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bu süreçte, endoskopi işlemi devam ederken hastalardan endoskop gırtlak bölgesinden geçtiği sırada yutkunması istenmektedir. Yutkunma ve endoskopun geçme süreci tam olarak denk düşmediği durumlarda bu işlem sürekli tekrar edilmektedir. Bu durum uyutulmadan endoskopi yapıldığı durumlarda boğaz ağrısına da sebep verebilir. Fakat Avrupa Cerrahi’de uyutularak yapılan endoskopi işleminde ise hastalar endoskopi sırasında hiçbir şey fark etmez. Uyuyan hastaların sağladığı rahat çalışma sayesinde endoskopi işlemini yapan uzman hekimimiz hiçbir sorun yaşamadan bu işlemi tamamlar.