Gastroskopi Nedir?

Gastroskopi, sindirim sisteminin ilk bölümleri olan yutak, yemek borusu, mide ve duodenumun fleksible bir teleskopla görüntülenmesi işlemidir. Son derece yumuşak, plastik natürde, serçe parmağı kalınlığında, kablo görünümünde olan bu alet geçtiği yollardaki görüntüyü televizyon ekranına aktaran bir kamera sistemidir. Gastroskopi kontrol ve teşhis amaçlı kullanılabileceği gibi gerek ülser gerekse varis kanamalarında acil müdahale için de çok önemli bir işlemdir.

Gastroskopiye hazırlık

Midenin iyi bir şekilde görüntülenebilmesini sağlamak maksadı ile gastroskopiden en az 6 saat önce hiçbir şey yenilip içilmemelidir. Bu hem gastroskopinin efektif yapılabilmesi için hem de işlem sırasında mide içeriğinin solunum yoluna kaçmasını engellemek içindir. Şeker hastalarının ya da kan sulandırıcı ilaç kullananların bunu işlemden önce mutlaka doktorumuza bildirilmeleri gerekmektedir.

Sürekli kullanmakta olduğu ilaçları olanlar

Tansiyon, kalp, tiroid ilaçları gibi sürekli kullanılması gereken ilaçları işlemden en az 3 saat evvel az miktarda su ile alabilirsiniz.

Gastroskopi Ne Zaman Gereklidir?

 • Yutma ile ilgili problemler (ağrılı yutma, katı veya sıvı gıdaları yutmada zorluk, besinlerin takılarak inmesi gibi), göğüs arkasında yanma ve ağrı, ağza acı su gelmesi gibi yemek borusunu ilgilendiren hastalıkların teşhis edilmesinde.
 • Tıbbi tedavi ile geçmeyen mide ekşime ve yanmaları, karnın üst kısmında ağrı, yanma, ekşime, tedaviye dirençli kansızlık, nedeni bilinmeyen kilo kayıpları gibi mide ve on iki parmak bağırsağını düşündüren hastalıkların teşhisinde.
 • Ağızdan kırmızı renkli veya kahve telvesi görünümünde kan gelmesi gibi durumlarda.
 • Gastroskopi iltihaplı bölgelerin, küçük ülserlerin ve tümörlerin tespitinde, ilaçlı mide filmine göre daha güvenilir bir yöntemdir. Ayrıca gastroskop içerisinden geçirilen ince bir alet yardımıyla ağrısız biyopsi alma şansı da mevcuttur.
 • Gastroskopi esnasında, gastroskop içinden geçirilen özel aletlerle darlıkların genişletilmesi, polip adı verilen tümörlerin cerrahiye gerek kalmadan çıkarılması, yutulan yabancı cisimlerin çıkarılması da mümkündür.

Gastroskopi İşlemi Nasıl Uygulanır?

Merkezimizde Uyutularak Gastroskopi İşlemi

 • Merkezimize gelen hastalarımızın Gastroskopi öncesi muayeneleri yapılır.
 • Ardından Uyutularak Gastroskopi yapılması için hazırlık yapılır.
 • Daha sona endoskopi odasına alınarak hasta uyutulur.
 • Hasta uyutulduktan sonra gerekli olan endoskopik işlem(gastroskopi-kolonoskopi) yapılır.
 • İşlem sonrası hasta Dinlenme odasına alınır.
 • Hasta uyandıktan sonra rahatsızlığı ile ilgili hazırlanmış olan Endoskopi raporu kendisine takdim edilir.
 • Öneri ve tedavilerine ilgili hekim tarafından başlanır.
 • Ardından hasta yürüyerek işine veya evine döner.

Böylece hastalar işlemlerini ağrı ve korku hissetmeden tamamlayabilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayabilir veya Mesaj Bırakabilirsiniz.

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Endoskopi

Doktor Bilgisi

Hızlı Randevu
Sizi Ne Zaman Arayalım?

” Modern ve Konforlu Yöntemle Endeskopi Yaptırın ”

Uyutulmadan yapılan endoskopi işleminde hastaların yalnızca boğaz bölgelerine uyuşturucu bir sprey sıkılır ve endoskopi işlemi yapılır. Hasta uyutulmadığından dolayı tüm bu sürecin farkındadır ve hastanın heyecan veya korkudan yapacağı bir hata daha büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bu süreçte, endoskopi işlemi devam ederken hastalardan endoskop gırtlak bölgesinden geçtiği sırada yutkunması istenmektedir. Yutkunma ve endoskopun geçme süreci tam olarak denk düşmediği durumlarda bu işlem sürekli tekrar edilmektedir. Bu durum uyutulmadan endoskopi yapıldığı durumlarda boğaz ağrısına da sebep verebilir. Fakat Avrupa Cerrahi’de uyutularak yapılan endoskopi işleminde ise hastalar endoskopi sırasında hiçbir şey fark etmez. Uyuyan hastaların sağladığı rahat çalışma sayesinde endoskopi işlemini yapan uzman hekimimiz hiçbir sorun yaşamadan bu işlemi tamamlar.