KOLONOSKOPİ

Kolonoskopi, kalın bağırsağın tamamının ve gerektiğinde ince bağırsağın son kısmının yumuşak, bükülebilir 8-9mm kalınlığında kameralı bir aletle incelenmesidir. Tanı değeri %95'lerin üzerindedir.

Günümüz teknolojisinde bu işlem, hem barsak hastalıklarının tanısında (gerektiğinde ağrı duyulmadan parça alınması) ,hem de tedavisinde (poliplerin ameliyatsız alınması vb.) en iyi yöntemdir

Gerektiğinde kısa kolonoskopi (kalın bağırsağın sadece sol kısmının görüntülenmesi) ve rektosigmoidoskopi (bağırsağını son 30 cm. görüntülenmesi) işlemleri de yapılmaktadır.

GASTROSKOPİ

Gastroskopi işlemi, yumuşak bükülebilir bir aletle, ağrısız (gerektiğinde uyutularak) yemek borusu, mide, oniki parmak bağırsağı, safra kanal ağzının incelenmesi, tanı konulması, gerektiğinde tedavi işleminin(yemek borusu varislerinin kurutulması, darlıkların ameliyatsız balonla açılması, poliplerin alınması, yemek borusu kanserlerinde stent takılması, ağızdan beslenemeyen hastalara ameliyatsız mide beslenme tüpü takılması vb.) yapılmasıdır.

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Endoskopi

Doktor Bilgisi

Hızlı Randevu
Sizi Ne Zaman Arayalım?

” Modern ve Konforlu Yöntemle Endeskopi Yaptırın ”

Uyutulmadan yapılan endoskopi işleminde hastaların yalnızca boğaz bölgelerine uyuşturucu bir sprey sıkılır ve endoskopi işlemi yapılır. Hasta uyutulmadığından dolayı tüm bu sürecin farkındadır ve hastanın heyecan veya korkudan yapacağı bir hata daha büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bu süreçte, endoskopi işlemi devam ederken hastalardan endoskop gırtlak bölgesinden geçtiği sırada yutkunması istenmektedir. Yutkunma ve endoskopun geçme süreci tam olarak denk düşmediği durumlarda bu işlem sürekli tekrar edilmektedir. Bu durum uyutulmadan endoskopi yapıldığı durumlarda boğaz ağrısına da sebep verebilir. Fakat Avrupa Cerrahi’de uyutularak yapılan endoskopi işleminde ise hastalar endoskopi sırasında hiçbir şey fark etmez. Uyuyan hastaların sağladığı rahat çalışma sayesinde endoskopi işlemini yapan uzman hekimimiz hiçbir sorun yaşamadan bu işlemi tamamlar.