Endoskopi Nedir?

Yemek borusu, mide ve bağırsakların gelişmiş optik cihazlarla doğrudan görüntülenmesi, gerektiğinde biyopsi alınması yoluyla sindirim sistemi hastalıklarının teşhisine imkan veren işleme Endoskopi denir.

Aslında Endoskopi terimi  Gastroskopi - Kolonoskopi işlemlerinin tümüne verilen genel addır. 

Eğer yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağını görüntülemek için Endoskopi yapıyorsak buna Gastroskopi denir. Bu işlem kalınbağırsak için yapılıyorsa bunun adı da Kolonoskopidir.

Gastroskopi  için hastanın öğürmesini önlemek üzere boğaz mukozasına uyuşturucu bir madde püskürtülür. Sonra, tecrübeli bir hekim tarafından, gastroskop yemek borusu içinde mideye indirilir ve gerekli incelemeler yapılır.

İnceleme esnasında fotoğraf çekilebildiği gibi, sinematografik inceleme de yapılabilir. Şüphelenilen yerlerden parça alınıp, patolojik incelemeye tabi tutulmak suretiyle bazı hastalıkların kesin teşhisini koymak mümkündür.

Özellikle mide kanserleri,reflü ,gastrit,ülser gibi hastalıkların kesin teşhisinde Gastroskopinin önemi çok büyüktür. Çünkü bu rahatsızlıkların şikayetleri hemen hemen hepsinde aynıdır. Normal bir muayene ilebu rahatsızlıkların birbirinden ayrıt edilmesi güçtür.

Kolonoskopide makat bölgesinden kalınbağırsakların incelenmesi esasına dayanır.Bağırsak hastalıklarının kesin  tanısını koymada etkindir.

Endoskopik muayenelerin yapılması oldukça kolaydır.

Merkezimizde Uyutularak Endoskopi İşlemi

-Merkezimize gelen hastalarımızın Endoskopi öncesi muayeneleri yapılır.

-Ardından Uyutularak Endoskopi yapılması için hazırlık yapılır.

-Daha sona endoskopi odasına alınarak hasta uyutulur.

-Hasta uyutulduktan sonra gerekli olan endoskopik işlem (gastroskopi-kolonoskopi) yapılır.

-İşlem sonrası hasta dinlenme odasına alınır.

-Hasta uyandıktan sonra rahatsızlığı ile ilgili hazırlanmış olan Endoskopi raporu  kendisine takdim edilir.

-Öneri ve tedavilerine ilgili hekim tarafından  başlanır.

-Ardından hasta yürüyerek işine veya evine döner.

Böylece hastalar işlemlerini ağrı ve korku hissetmeden tamamlayabilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayabilir veya Mesaj Bırakabilirsiniz.

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Endoskopi

Doktor Bilgisi

Hızlı Randevu
Sizi Ne Zaman Arayalım?

” Modern ve Konforlu Yöntemle Endeskopi Yaptırın ”

Uyutulmadan yapılan endoskopi işleminde hastaların yalnızca boğaz bölgelerine uyuşturucu bir sprey sıkılır ve endoskopi işlemi yapılır. Hasta uyutulmadığından dolayı tüm bu sürecin farkındadır ve hastanın heyecan veya korkudan yapacağı bir hata daha büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bu süreçte, endoskopi işlemi devam ederken hastalardan endoskop gırtlak bölgesinden geçtiği sırada yutkunması istenmektedir. Yutkunma ve endoskopun geçme süreci tam olarak denk düşmediği durumlarda bu işlem sürekli tekrar edilmektedir. Bu durum uyutulmadan endoskopi yapıldığı durumlarda boğaz ağrısına da sebep verebilir. Fakat Avrupa Cerrahi’de uyutularak yapılan endoskopi işleminde ise hastalar endoskopi sırasında hiçbir şey fark etmez. Uyuyan hastaların sağladığı rahat çalışma sayesinde endoskopi işlemini yapan uzman hekimimiz hiçbir sorun yaşamadan bu işlemi tamamlar.